Rytm czasu: Ile razy dziennie wskazówki zegara pokrywają się?

Rytm czasu: Ile razy dziennie wskazówki zegara pokrywają się?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile razy wskazówki na tarczy zegara spotykają się? Czas rządzi naszym życiem, jednak rzadko kiedy poświęcamy więcej uwagi na zegarku. W tym artykule będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, które na pierwszy rzut oka wydawać się może prostym liczeniem, ale tak naprawdę kryje w sobie więcej tajemnicy.

Spotykanie się wskazówek

Wyobraźmy sobie teraz zegar. Patrzymy na wskazówki, z których jedna – minutowa – porusza się w niezwykle szybkim tempie, gdy wskazówka godzinowa wydaje się poruszać leniwie. Przez całą godzinę, wskazówka minutowa ma okazję do wykonania całego okrążenia na tarczy zegara, podczas gdy godzinowa przesuwa się zaledwie o jedną dwunastą. W tym czasie te dwie na pewno spotkają się – ale ile razy tak się dzieje przez 24 godziny?

Zdradliwe oblicza czasu

Obrazując tę sytuację na przestrzeni 12 godzin, można by pomyśleć, że odpowiedzią jest oczywiście 12. Przecież mamy 12 godzin i 12 możliwości spotkania dla tych wskazówek. Ale nie, nie do końca. Obserwować to można o godzinie 12, kiedy to wskazówki idealnie pokrywają się prawie jednocześnie, ale jednocześnie są to dwie różne minuty. Dlatego je liczy się odseparowanie…

Podaję Ci zaskakującą prawdę: przez pełne, 24-godzinne dobowe oblicze zegara, wskazówki pokrywają się 22 razy! Wydawać by się mogło, że zdecydowanie powinno być ich 24! Czyżby czas płatał nam figle?

Puzzle czasu

“Jest jedna rzecz, której na naukę nigdy nie jest za późno – to czytanie zegara” – Marcin Świetlicki.

W ciągu godziny, nasze wskazówki nie spotkają się dokładnie raz. Ten paradoks wynika z faktu, że wskazówka minutowa ma okazję dogonić tę godzinową, ale robi to nieco później za każdym razem. Przez pierwsze 60 minut pokrycie następuje nieco po minucie 5 (dokładnie 5.45), podczas drugiej godziny zegarowej to miejsce po minucie 11 (dokładnie 11.1) i tak dalej.

Podsumowanie

Zegary zawsze są otoczone aurą tajemniczości. Kiedy myślisz, że już wiesz wszystko, co związane z nimi jest możliwe, zaskakują Cię takimi rzeczami jak 22 pokrycia wskazówek na dobę równej 24 godzinom. Kiedy zegar odmierza czas, nawet małe wskazówki zapadają bez cichego echa. Niezależnie od tego, czy ktoś je zauważy, czy nie, one nadal tańczą swój wieczny taniec. To jest właśnie magia czasu. Pamiętaj o tym, kiedy następnym razem spojrzysz na zegar.

Dodaj komentarz

Close Menu