Już w czasach pierwotnych ludzie zaczynali odmierzać czas. Uprzednio wykorzystywano do podziału dnia, miesięcy i lat obieg słońca i księżyca. Ponadto opracowano pierwszy kalendarz, który ciągle udoskonalano. W celu jeszcze dokładniejszego odmierzania czasu stworzono zegar.
Zegar słoneczny
Najstarsze zegary liczą około 5500 lat, były nimi tzw. zegary słoneczne. Już w tych czasach ludzie dostrzegli zależność pomiędzy porą dnia a długością powstałego cienia. Obserwatorzy cienia zaczęli dzielić dobę początkowo na dwadzieścia części. Następnie dookoła patyka rzucającego cień narysowano okrąg, który podzielono na 24 równe części. W taki właśnie sposób powstał pierwszy zegar, który w lekko ulepszonej formie przetrwał aż do średniowiecza. Problemem rozwiązania tego typu był brak możliwości odmierzania czasu w nocy oraz mała precyzja.
Zegar wodny
W Egipcie i Mezopotamii powstały pierwsze zegary wykorzystujące do odmierzania czasu przepływ wody. W starożytności najpopularniejszym zegarem wodnym była znana nam wszystkim klepsydra. Składała się ona z dwóch przeciwbieżnie pracujących układów. Woda przepływała z górnej kuli do dolnej przez rurkę. Dzięki zegarom wodnym ludzie mogli odmierzać czas nawet nocą.
Zegar piaskowy
Do odmierzania czasu w średniowiecznej Europie zaczęto używać klepsydry piaskowej. Przez zastąpienie wody piaskiem, konstrukcja stała się bardziej użyteczna. Do obsługi tego zegara nie trzeba było również posiadać wiedzy matematycznej bądź astronomicznej. Klepsydry do odmierzania czasu początkowo stosowano w kościołach i katedrach. Z czasem zaczęto zaopatrywać klepsydry w podziałki minutowe. Natomiast w roku 1660 wynaleziono pierwszą mechaniczną klepsydrę piaskową, która odwracała się automatycznie po zapełnieniu całkowicie dolnej kuli.
Zegar kołowy
W drugiej połowie XIV wieku w miastach we Włoszech pojawiły się ogromne zegary mechaniczne. Najpopularniejszym w tamtych czasach był zegar z napędem ciężarowym, w którym jako obciążników używano kamieni. Zegary tego typu stosowane były jedynie na wieżach.
Zegar wahadłowy
Matematyk Christiaan Huygens w roku 1656 zbudował pierwszy zegar wahadłowy. Wykazywał on początkowo dokładność na poziomie 1 minuty na dobę, co w tamtych czasach było rewelacyjnym wynikiem. Natomiast późniejsze udoskonalenia tego mechanizmu sprecyzowały dokładność do około 10 sekund na dobę. Odkrycie te doprowadziło do rozpowszechnienia zegarów w domach. Najdokładniejszy zegar wahadłowy jest jednocześnie zegarem elektronicznym. Wahadło porusza się w rurze, w której jest stałe ciśnienie i temperatura. Wahadło nie napędza mechanizmu, wahnięcia są zliczane przez fotokomórkę.
Zegar kwarcowy
Aktualnie jest to najbardziej powszechny zegar wykorzystywany do precyzyjnego odmierzania czasu poprzez zliczanie drgań kwarcu. Pierwszy taki zegar został wynaleziony w roku 1927 przez Warrena Marrisona. Pierwotne zegary kwarcowe były ogromnych rozmiarów i wykorzystywane wyłącznie w laboratoriach. Wszystko zmieniło się w grudniu 1969 roku, kiedy to firma Seiko wywołała prawdziwą rewolucję po prezentacji swojego nowoczesnego czasomierza Seiko Quartz Astron. Jest to pierwszy na świecie naręczny zegarek kwarcowy. Aktualnie z powodu swojej niskiej ceny oraz wysokiej dokładności zegary te montowane są powszechnie w urządzeniach codziennego użytku.